Najpiękniejsza legenda mojej małej ojczyzny

Ogólnopolski konkurs z języka polskiego dla szkół zorganizowanych przy zakładzie opiekuńczo-leczniczym, przy zakładzie opieki zdrowotnej oraz zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego "Najpiękniejsza legenda mojej małej ojczyzny".

________________________________________________________________________________________________

Uczniowie z naszej szkoły w gronie laureatów

Pobyt w szpitalu to dobra okazja na  doskonalenie swojej wiedzy i umiejętności literackich. Przekonali się o tym  uczniowie, którzy w maju, podczas pobytu w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Włocławku, wzięli udział w Ogólnopolskim konkursie z języka polskiego dla szkół zorganizowanych przy zakładzie opiekuńczo-leczniczym, przy zakładzie opieki zdrowotnej oraz zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego "Najpiękniejsza legenda mojej małej ojczyzny". Organizatorem konkursu  był Zespół Szkół Specjalnych nr 9 w Łodzi. Zadaniem uczniów było przedstawienie w formie opowiadania najpiękniejszej (ich zdaniem) legendy związanej z małą ojczyzną, z której pochodzą. Zainteresowanie konkursem było duże, ciekawa tematyka, przystępna forma sprawiły, że dzieci chętnie wzięły w nim udział, chociaż wiązało się to ze sporym wysiłkiem.

Uczniowie pisali swoje prace w łóżku, z podłączonymi kroplówkami, niekiedy w oczekiwaniu na zabieg chirurgiczny, przed lub po badaniu diagnostycznym. Pisali z przerwami, które wyznaczał rytm procesu terapeutycznego w szpitalu. Niektórzy tuż przed wyjściem do domu kończyli przepisywanie swoich prac. Regulamin konkursu wymagał dostarczenia pracy w formie rękopisu. Dla dzieci z ograniczoną sprawnością ręki, ze względu na wkłucia dożylne, było to dodatkowe utrudnienie. Jednak wysiłek został nagrodzony. Troje uczniów znalazło się w gronie laureatów konkursu.

Pierwsze miejsce zajął Eryk Dziuba,  ucz. klasy VI, za opowiadanie „Historia Floriana Szarego”, uczestnika bitwy pod Płowcami.

„Legenda o powstaniu Włocławka” przedstawiona przez Maję Floryńską z kl. IV oraz „Legenda o Popielu” Martyny Wesołowskiej z kl. VI zajęły równorzędnie III miejsce.

Naszym uczniom serdecznie gratulujemy !

Opracowała:

mgr Ewa Pytel- koordynator konkursu,  nauczycielka języka polskiego na oddziałach dziecięcych Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławku

Miła  informacja dotarła do nas 27 maja 2015 roku z Łodzi z Zespołu Szkół Specjalnych Nr 9. Troje uczniów przebywających na leczeniu uzdrowiskowym w Ciechocinku zostało laureatami  ogólnopolskiego konkursu literackiego „Najpiękniejsza legenda mojej małej ojczyzny”.

Nagrodzeni to:

Łukasz Wardecki kl. VI - I miejsce

Mariusz Zaniewski kl. V - II miejsce

Patrycja Banach kl. VI - II miejsce

Pod kierunkiem koordynatora konkursu– Beaty Sobczak dzieci, w niezwykle barwny sposób opowiedziały legendy swoich regionów. W szkolnych eliminacjach  napisano w klasach IV-VI dwadzieścia trzy prace, spośród których trzynaście zakwalifikowano do etapu  ogólnopolskiego. Zachwycały swą treścią i formą podania o powstaniu Ostromecka, Piekar Śląskich, Nowego Bierunia, Grudziądza czy Cieszyna. Znajomość historii, lokalnych tradycji i obyczajów pozwoliły uczniom uruchomić wyobraźnię twórczą, jak również pokazały  emocjonalną przynależność do swoich „małych ojczyzn”.

Wszystkim uczestnikom zmagań serdecznie gratulujemy, życząc dalszych sukcesów na niwie twórczości literackiej.

Opracowała:

mgr Beata Sobczak-koordynator konkursu,  nauczycielka języka polskiego