Pierwsza pomoc

W dniu 27.07. 2016 r.  odbyły się w naszym sanatorium „Warsztaty pierwszej pomocy”.

Celem warsztatów było nabycie wiedzy i umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz postępowania w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. Warsztaty poprowadzili najstarsi wychowankowie Miłosz i  Bartosz  mający ukończony kurs z pierwszej pomocy przedmedycznej  pod  nadzorem wychowawców Małgorzaty  Szwajkowskiej, Agaty Zielińskiej.. Po krótkiej pogadance wstępnej, uczniowie dowiedzieli się, że pierwsza pomoc to zespół czynności wykonywanych w razie wypadku, urazu lub nagłego ataku choroby w celu ochrony życia lub zdrowia. Dowiedzieli się również jak postępować w przypadku omdlenia, zadławienia, ataku epilepsji, krwotoku z nosa, oparzenia, złamania i urazu stawów, wstrząśnienia mózgu oraz urazach głowy i kręgosłupa. Wychowankowie ćwiczyli pod opieką wychowawców ocenę stanu poszkodowanego, jak skutecznie wezwać pomoc, zastosowanie pozycji bocznej bezpiecznej (ustalonej) oraz jak postępować przy zatrzymaniu oddechu i krążenia (resuscytacja krążeniowo–oddechowa). Uczniowie z wielkim zapałem i zaangażowaniem brali udział w warsztatach. Zajęcia uświadomiły im, jak istotne korzyści płyną z posiadania umiejętności udzielania pierwszej pomocy osobom potrzebującym.

Przygotowały : Małgorzata  Szwajkowska, Agata  Zielińska

Zdjęcia M.Rymar – Rudzińska