NIESAMOWITA PODRÓŻ STASIA I NEL

Ten ogólnopolski konkurs ogłoszony przez Zespół Szkół Szpitalnych w Szczecinie w Roku Henryka Sienkiewicza miał na celu popularyzację dorobku wybitnego pisarza – noblisty, rozwijanie wrażliwości, inwencji twórczej, pomysłowości oraz wyobraźni plastyczno-literackiej uczniów przebywających w placówkach leczniczych. 

Organizator oczekiwał od uczestników krótkiej wypowiedzi dziennikarskiej, relacjonującej przygody bohaterów lektury „W pustyni i w puszczy”,  jak również pracy plastycznej, stanowiącej ilustrację części literackiej. W ciechocińskim Zespole Szkół Nr 1 do konkursu przystąpiło siedmioro uczniów, którzy tworzyli swoje prace przy wsparciu polonistek – Beaty Sobczak i Arlety Kwaśniewskiej.

20 grudnia 2017 roku ogłoszono wyniki konkursu i tu niespodzianka! Nasi uczniowie (sześcioro z nich) znaleźli się w gronie laureatów.


W kategorii szkoła podstawowa:


II miejsce zajęła Kalina Kapitulewska z klasy VI,

III miejsce – Tomasz Majchrzak z klasy V,

a wyróżnienie otrzymała Daria Skrzynecka z klasy VI

w kategorii gimnazjum:


I miejsce zajęła Aneta Matusiak z klasy III,

II miejsce Patrycja Olszak z klasy II,

a III miejsce zajął Wiktor Derlatka również z klasy III


Laureatom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!


Tekst: Beata Sobczak

Wprowadziła: Beata Sobczak


Witam Was, dawno nic nie pisałam do rubryki „Znani i lubiani bohaterowie naszych lektur”. Dzisiaj pragnę nadrobić zaległości. Długo zastanawiałam się, o kim mam napisać? Wybór padł na dwójkę przemiłych bohaterów. Poznajcie  Stasia Tarkowskiego i Nel Rawlison, bohaterów powieści Henryka Sienkiewicza „ W pustyni i w puszczy”. Ci młodzi ludzie  odbyli niezwykłą podróż. Odwiedzili Czarny Ląd, byli w sercu Afryki przemierzając jej bezkresne i nieokiełznane tereny. Wyprawa do Afryki umożliwiła im poznanie rdzennych mieszkańców tego kontynentu. Przeżyli  fascynującej przyrody. Odkrywanie Czarnego Lądu obfitowało nie tylko w miłe i beztroskie chwile, ale także w wiele zagrożeń. Ci młodzi ludzie „przeszli piekło”. Dlaczego tak się stało? Nie…nie…nie… tego Wam nie opowiem. Zachęcam do przeczytania książki i jestem pewna, że nie będziecie mogli się od niej oderwać! Powiem tylko, że Staś i Nel stawili czoło niebezpieczeństwu jakie stało na ich drodze. Dzięki tej fascynującej powieści upewniłam się, że Afryka to kontynent pełen kontrastów i niebezpieczeństw. Zapraszam do lektury.

Aneta Matusiak

„Książka na dobre i złe chwile…”

 Właśnie skończyłam czytać niesamowitą powieść. Jeszcze dzisiaj mam ciarki, jak sobie przypomnę te wspaniałe  przygody, które się tam rozgrywały. Książka, o której chcę  Wam opowiedzieć, to powieść Henryka Sienkiewicza: „W pustyni i w puszczy”. Czytając ją możemy się przenieść  myślami w miejsca, w których aktualnie znajdują się nasi bohaterowie, czyli urocza i słodka Nel Rawilson oraz mężny i odważny Staś Tarkowski. Nasi kochani bohaterowie zabierają nas w podróż po gorących i deszczowych puszczach. Nasze postacie mają czasami miłe, radosne przygody, a czasami mrożące krew w żyłach zdarzenia, w których muszą być zdani tylko na siebie. Jednak pomimo tak młodego wieku i samotności potrafią wyjść z tego cało i zdrowo. Staś to taki „polski Robinson” . Każdy chłopiec chciałby być taki jak on. Jego patriotyzm jest godny naśladowania. Co tu dużo mówić. Jest to wzór  w każdym calu. Książka ta  jest świetnym zamiennikiem. Lepiej zostawić telefon, czy  komputer i zająć się czytaniem tego wspaniałego tekstu.  A najważniejsze jest to, że gdy się oddasz lekturze,  to poczujesz się, jakbyś sam uczestniczył w tych przygodach. Z całego serca polecam przeczytać tę książkę zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

Patrycja Olszak

„Niesamowita przygoda Stasia i Nell”- wywiad

Dz: - dziennikarz

S: - Staś

N: - Nel

Dz: Witam wszystkich widzów  w dwudziestym  odcinku programu pt:.„Poznaj Historię Postaci Literackich”. Dzisiejszymi gośćmi będą bohaterowie powieści Henryka Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy”. A oto i oni.

S: Dzień Dobry, nazywam się Staś

N: Witam, jestem Nel

Dz: Miło mi Was gościć w programie. Przejdźmy zatem do pytań.  W jaki sposób zostaliście porwani?

S: Oszukali nas, mieliśmy pojechać z nimi do rodziców, ale porwali mnie i Nel poprzez podstęp.

N: Mówili, że zabiorą nas do ojców, ale tak naprawdę to uciekli związując nas, aby wymienić nas za krewną proroka Mahdiego, Fatmę, którą nie chcieli przepuścić przez Port Said za granicę.

Dz: Co za przekręt! Opowiedzcie jak przebiegała podróż?

S:Przez większość trasy byliśmy związani, ale jednak pozwolili nam uwolnić ręce. Ja jeden potrafiłem dobrze strzelać.

N: Ojjjj! Nie przypominaj  mi o tym,  to było najgorsze co zrobiłeś!

Dz: Co to za incydent? Mówcie dalej.

S: Napotkaliśmy przy równiku lwa, ja go zabiłem, bo celnie strzelam no i…   porywaczy też zabiłem.

Dz: Uch! Pewnie musiałeś mieć ogromne wyrzuty sumienia po tym wydarzeniu!

S: Och tak! Prawie popadłem w depresję. To jednak nic  przy febrze Nel.

Dz: OOOO…. Udało wam się wyleczyć?

S: Mieliśmy chininę i jakoś przetrwaliśmy.

Dz: Jak was znaleźli po uwolnieniu?

S: Po przejściu setek kilometrów z rozpaczy, zmęczenia i zniechęcenia wystrzeliłem flarę ze strzelby.

I zgadnijcie co?! Koło nas był angielski obóz, w którym zatelegrafowali rodzicom, że żyjemy.

N: Byliśmy ocaleni!

Dz: Porywająca historia! Myślę, że to koniec naszego programu, a już w następnym odcinku: honorowy i waleczny wiedźmin Geralt z Rivii i Piękna i Mądra czarodziejka Yennefer z Vengerbergu.

Wiktor Derlatka