Wyjazd edukacyjny do Ravensbrück.

W dniach 20 – 23 września laureatka nagrody głównej w VII Ogólnopolskim Konkursie Literacko- Historycznym " Polskie więźniarki w Ravensbrück", Ines Schröder wraz z opiekunem, mgr Agnieszką  Andryszewską uczestniczyły w wyjeździe edukacyjnym do Ravensbrück.

Panie zwiedziły  piękne Drezno, położone nad Łabą  we wschodnich Niemczech. Doszczętnie zniszczone w czasie II wojny światowej i odbudowane tylko częściowo miasto posiada, pomimo swojej długiej i bogatej historii, niewielką część dawnej historycznej zabudowy. Zwiedzanie rozpoczęły od podziwiania Malowidła ściennego „Orszak książęcy”, następnie zwiedziły Zamek – główną drezdeńską rezydencję Wettynów, w tym królów Polski Augusta II i Augusta IIIZwinger – rokokowy zespół pałacowy, królewską rezydencję Augusta II, Katedrę Świętej Trójcy, główną katolicką świątynię miasta oraz miejsce spoczynku przedostatniego króla Polski Augusta III i ostatniej królowej Marii JózefyKościół Marii Panny, monumentalny kościół barokowy na Nowym RynkuKościół Świętego Krzyża, największy kościół Drezna i Saksonii oraz barokowy Pałac Japoński. Następnie udały się do Ravensbrück, aby zwiedzić największy na niemieckiej ziemi obóz koncentracyjny dla kobiet. Nazistowski obóz koncentracyjny był największym obozem pracy dla kobiet na terenie Niemiec, funkcjonował w latach 1938-1945. Przez obóz przeszło 132 tys. kobiet i dzieci, około 92 tysiące zginęło. Dzisiaj jest tam pusty plac, muzeum upamiętniające miejsce kaźni, piece krematoryjne i tablice i pomniki upamiętniające pomordowane. Centrum miejsca pamięci stanowi rzeźba Niosąca, autorstwa Willa Lammerta. W ośmiu domkach przed byłym obozem, w którym mieszkały nadzorczynie dzisiaj urządzono schronisko młodzieżowe. Jezioro, które jest cmentarzem  pomordowanych kobiet jest akwenem rekreacyjnym.  Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie Pałacu  w Poczdamie. Ostatni pałac wzniesiony przez Hohenzollernów. Zbudowany przez Paula Schultze-Naumburga dla następcy tronu Wilhelma Hohenzollerna i jego małżonki Cecylii, księżniczki Meklemburgii i Schwerina. Wzorowany na angielskich dworach gotyckich z czasów Tudorów. W dniach od 17 lipca do 2 sierpnia 1945 w Cecilienhof obradowali uczestnicy konferencji poczdamskiej. Ostatnim etapem był pobyt w Berlinie, Brama Brandenburska, Mur Berliński, Gmach parlamentu Rzeszy w Berlinie, Wyspa Muzeów, Alexanderplatz, Pomnik Pomordowanych Żydów Europy. Wyjazd był niezwykle emocjonującym doświadczeniem i dostarczył niezapomnianych wrażeń.

Koordynator:A. Andryszewska
Tekst: A. Andryszewska