Światowy dzień bez papierosa

Zajęcia w ramach projektu Europejskiego Dnia Zrównoważonego Rozwoju. Co roku 31-go maja obchodzimy Światowy Dzień bez Papierosa. Święto zainicjowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 1987 roku stanowi okazję do zwrócenia uwagi całego świata na powszechność nałogu palenia papierosów i jego negatywne skutki zdrowotne.

Z tej okazji uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w cyklu zajęć, których zadaniem była realizacja następujących celów:
- poszerzenie wiedzy na temat szkodliwości palenia papierosów,
- promocja zdrowego stylu życia wolnego od tytoniu,
- uświadomienie zagrożeń, jakie niesie nałóg palenia papierosów,
- uświadomienie skutków nikotynizmu biernego,
- ukazanie zdrowotnych skutków palenia papierosów,
- podkreślenie korzyści dla wszechstronnego rozwoju, wynikających z niepalenia papierosów,
- zwrócenie uwagi na aspekt społeczno-kulturowy oraz ekonomiczny nałogu palenia,
- wzmacnianie poczucia własnej wartości w związku z podejmowaniem świadomych wyborów.
W tygodniu poprzedzającym święto pod kierunkiem wychowawców odbyły się zajęcia plastyczne, podczas których zostały wykonane plakaty o treściach edukacyjnych, informujące o zdrowotnych następstwach używania tytoniu i zachęcające do wyboru zdrowego stylu życia wolnego od tego nałogu.
Dnia 31 maja prace dzieci i młodzieży zostały wyeksponowane na wystawie. Podsumowaniem akcji było spotkanie integracyjne pod hasłem „Nie spal się na starcie”, podczas którego odbyła się projekcja filmu edukacyjnego oraz pogadanka. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, dzieląc się trafnymi wnioskami i spostrzeżeniami, dotyczącymi zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych skutków palenia tytoniu.

Koordynacja: R. Aleksandrowicz, A. Vogel.