20 listopada 2014 r.

Jesteś tu: » Aktualności » 20 listopada 2014 r.

20 listopada 2014 r.

Szanowni Państwo,

poniżej przesyłam link – z prośbą o upowszechnienie – do wspólnego listu Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka i Ministra Edukacji Narodowej Joanny Kluzik-Rostkowskiej w związku z uchwaleniem przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej dnia 20 listopada Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka oraz przypadającą również w tym dniu 25. rocznicą uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka.

Trudno dziś wyobrazić sobie ochronę praw dziecka bez Konwencji o Prawach Dziecka. Dziś jest ona uznawana za dokument o znaczeniu podstawowym dla międzynarodowej ochrony praw człowieka. Dlatego też z dumą możemy podkreślać, że jej powstanie jest jednym z najcenniejszych polskich osiągnięć na arenie międzynarodowej w dziedzinie walki o prawa dzieci.

Na Polsce jako inicjatorze prac nad stworzeniem Konwencji ciąży szczególne zobowiązanie do pielęgnowania i stałego urzeczywistniania postanowień Konwencji w codziennym życiu.

Uchwalenie przez Sejm RP na wniosek Rzecznika Praw Dziecka dnia 20 listopada Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka niewątpliwie będzie sprzyjało dyskusji o prawach dziecka, będzie również doskonałym momentem do realizacji ciekawych zajęć i przedsięwzięć związanych z poszerzaniem wiedzy na temat praw najmłodszych obywateli.

Mając powyższe na uwadze, w imieniu Rzecznika Praw Dziecka serdecznie zapraszam do podejmowania aktywności i świętowania tego wspaniałego jubileuszu.

Poniżej przekazuję link do spotu najnowszej kampanii społecznej RPD oraz plakatów z prośbą o ich upowszechnienie na terenie Państwa placówek i Waszych stronach internetowych.

Link do spotu i plakatów
Link do listu

Z wyrazami szacunku,
Bartosz Sowier
Dyrektor Gabinetu Rzecznika Praw Dziecka

______________________________________________________________

20 listopada 2014 roku po raz pierwszy w Polsce obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka, jest to również 25 rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. W ramach działalności Samorządu Uczniowskiego, przeprowadzono apel, odczytano list Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka i Ministra Edukacji Narodowej Joanny Kluzik-Rostkowskiej, skierowany do uczniów i nauczycieli.

W naszej szkole także był to bardzo ważny dzień. Młodzież przedstawiła informacje dotyczące historii aktów prawnych gwarantujących prawa dziecka w Polsce i na świecie.

W tym dniu odbyło się także spotkanie z kuratorem sądowym do spraw rodzinnych i nieletnich, na którym młodzież została zapoznana z aktualnymi przepisami prawa rodzinnego i nieletnich.

______________________________________________________________