Przy wigilijnym stole

Jesteś tu: » Aktualności » Przy wigilijnym stole

Przy wigilijnym stole

Czas przedświąteczny powoli wprowadza nas w nastrój Bożego Narodzenia i jego uroczą aurę.

W tym klimacie spotkali się 16 grudnia w sali konferencyjnej ciechocińskiego Szpitala Uzdrowiskowego Nr IV uczniowie Zespołu Szkół Uzdrowiskowych nr 1 z dorosłymi pacjentami „Domu Zdrojowego”.

Młodzi artyści w oczekiwaniu pierwszej gwiazdki, wyczarowali świąteczny nastrój spektaklem zatytułowanym „Przy wigilijnym stole”. Tłem wspólnego kolędowania i poetyckiej refleksji była barwna scenografia. Nad sceną czuwały anioły, dodając aktorom wieczoru odwagi, a licznie zgromadzonym kuracjuszom przeżyć, o których będą długo pamiętać po powrocie do rodzinnych miejscowości. Wzruszenie towarzyszyło również zaproszonym na przedstawienie gościom. Byli wśród nich Pani Ewa Giza – Dyrektor Zespołu Szkół Uzdrowiskowych nr 1 w Ciechocinku, Pani Zuzanna Kościukiewicz – Ordynator Szpitala Uzdrowiskowego Nr III im. Dr. Markiewicza, ks. Henryk Kowalski – misjonarz, który wiele lat pracował w Afryce, s. Grażyna Dudek ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, ks. Marek Bryl z Diecezjalnego Domu Księży Emerytów w Ciechocinku, nauczyciele emeryci ZSU nr1, lekarze, nauczyciele i wychowawcy.

Mali pacjenci, oddaleni na czas leczenia od bliskich, potraktowali sanatoryjne jasełka jak uroczystość rodzinną, w której słowo i melodia wiążą tradycję z nowoczesnością, w której Bóg przychodzi do człowieka, aby kruche „jestem” wzmocnić siłą swojego istnienia, by dodać blasku i ciepła naszemu życiu.

Główną część widowiska przygotowały z dziećmi Małgorzata Szwajkowska, Agata Zielińska, Jolanta Reluga, Małgorzata Rymar-Rudzińska, Kamil Studzinski – wychowawcy  Specjalnego Zespołu Pozalekcyjnych Zajęć Wychowawczych ZSU nr 1.

Występującym dziękowano owacjami na stojąco, a gość specjalny spotkania – ks. Henryk Kowalski swój zachwyt wyraził w języku jednego z plemion Wybrzeża Kości Słoniowej. Mówił o tym, iż Boże Narodzenie obchodzą ludzie na całym świecie. Ks. Henryk zaprezentował także strój afrykańskiego wodza, opowiadał o właściwościach „czarnego kamienia”, który wielokrotnie ratował życie afrykańskim dzieciom. Duchowny przekazując świąteczne życzenia, podkreślił znaczenie ludzi starszych i schorowanych, których wielką siłą są doświadczenie i mądrość. Życzenia uczniom, pacjentom „Domu Zdrojowego”, nauczycielom, rodzicom przekazały Dyrektor szkoły Ewa Giza, Ordynator Szpitala Uzdrowiskowego Nr III Zuzanna Kościukiewicz, lek. med. Anna Machniak , a Kierownik SZPZW – Ewa Wiśniewska zaprosiła wszystkich na czwartkowe „Wieczorne kolędowanie”.

Na koniec uczniowie obdarowali przybyłych na uroczystość gości pierniczkami oraz symbolicznymi, własnoręcznie wykonanymi prezentami.

Opracowała

Beata Sobczak

________________________________________________________________

Ciechocinek 16.12.2014

Podziękowanie

W imieniu kuracjuszy i własnym Szpitala Uzdrowiskowego Nr IV "Dom Zdrojowy" pragnę podziękować Pani Dyrektor, Gronu Pedagogicznemu, dzieciom i młodzieży Zespołu Szkół Uzdrowiskowych nr 1 w Ciechocinku za JASEŁKA 2014 "Przy Wigilijnym Stole".

Dziękujemy za miłe spotkanie, za przypomnienie i przedstawienie tradycji Wieczerzy Wigilijnej, za współne kolędowanie. Ten wieczór bedziemy ze wzruszeniem wspominać w domach całej Polski.

Chociaż z daleka od swoich bliskich jesteśmy jedną wielka Rodziną. Boża Dziecina przybywa do nas wszystkich.

Dziękujemy za wiarę, tradycję, za radość i uśmiech. Dzieciom i młodzieży życzymy przede wszystkim zdrowia.

Niech ich dorosłe życie będzie chlubą naszej ojczyzny, a kolejne Święta pełne miłości i radości.

Pozdrawiamy wszystkich wychowawców i ich rodziny, dzieci, młodzież i ich rodziny. Upominki, które nam przygotowano zawieziemy do swoich domów.

Życzymy zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku.

Teresa Gomułka

Jabłoń- Parczew- Lublin