Łańcuszek przyjaźni. Dzieci polskie - Dzieciom syryjskim

Jesteś tu: » Aktualności » Łańcuszek przyjaźni. Dzieci polskie - Dzieciom syryjskim

Łańcuszek przyjaźni. Dzieci polskie - Dzieciom syryjskim

W dniu 26 września 2016 r., w Zespole Szkół Uzdrowiskowych nr 1 w Ciechocinku, miał miejsce finał projektu: „Łańcuszek przyjaźni. Dzieci polskie – dzieciom syryjskim”.

Projekt składał się z czterech części. Pierwsza część polegała, na zapoznaniu dzieci i młodzieży przybyłej do nas z tematyką wojny domowej w Syrii, która nieprzerwanie trwa tam od kilku lat. Szczególny nacisk w prezentacjach przygotowywanych przez wychowawców był kładziony na ogrom cierpienia jakiego doznają w wyniku toczącego się konfliktu syryjskie dzieci. Drugi etap projektu zakładał przygotowanie przez młodych kuracjuszy listów do dzieci w Syrii, które miały być wykonane w postaci rysunków, zawierających symbole przyjaźni, miłości, wsparcia i pokoju. W trzeciej części projektu, wszystkie dzieci przebywające na turnusie wrześniowym, wzięły udział w przemarszu spod Szpitala Uzdrowiskowego im. dra Markiewicza, na boisko szkolne, gdzie trzymając wykonane wcześniej listy, wspólnie utworzyły ogromne serce, a następnie chwytając się za ręce wielki napis PEACE (POKÓJ). Ostatnia cześć projektu, będzie polegała na przekazaniu przez pomysłodawcę, oraz koordynatora, wychowawce Pana Kamila Studzińskiego wszystkich listów organizacji „Dobrowolki”,  która zawiezie je do obozów uchodźców, gdzie przebywają m.in. syryjskie dzieci. Projekt, na etapie ciechocińskim zakończył się całkowitym sukcesem. Cel jakim było zapoznanie dzieci z toczącą się wojną domową w Syrii, a następnie uwrażliwienie ich na ogrom cierpienia jakiego doświadczają ich syryjscy rówieśnicy, codziennie, nieprzerwanie od kilku lat został w pełni osiągnięty. Dzieci przebywające na turnusie, z pełnym szacunkiem i niekłamanymi emocjami, zaangażowały się w projekt, przygotowując wspaniałe listy, pełne słów i symboli wsparcia, pocieszenia, miłości, pokoju oraz braterstwa dla swych kolegów i koleżanek w ogarniętej konfliktem zbrojnym Syrii.

Koordynacja: K.Studziński, D.Nowak
Tekst i zdjęcia: K.Studziński