Spotkania z Bajkowozem

Jesteś tu: » Aktualności » Spotkania z Bajkowozem

Spotkania z Bajkowozem

W listopadzie po raz kolejny  nasi mali kuracjusze  mogli  poznać zawartość szpitalnej biblioteki na kółkach,  czyli Bajkowozu pełnego magicznych skarbów i książek.

W tym miesiącu na zajęciach z Bajkowozem uczniowie poznali ,,Sznurkową historię”- mądrą opowieść o wartości marzeń i ludzkiej wyobraźni, o tym, że nie należy się poddawać, tylko wierzyć. Po zapoznaniu z treścią książki i swobodnych wypowiedziach dzieci o zwykłym, niepozornym sznurku, który ma swoje uczucia i chce czuć się potrzebny, wspólnie doszliśmy do wniosku, że warto szanować przedmioty codziennego użytku, szukać pomysłów na ich ponowne wykorzystanie, nadanie im nowego znaczenia, a nie bezmyślne wyrzucanie czy niszczenie. Każdy uczestnik zajęć rzucając do siebie sznurek i tworząc w ten sposób pajęczynę ,  wypowiedział się na temat przydatności zwykłego sznurka. Następnie każdy otrzymał sznurek i kartkę. Zadanie polegało na upuszczeniu sznurka na kartkę i zastanowieniu się czy powstały kształt coś przypomina, czy jest to przedmiot, czy coś abstrakcyjnego, a może kojarzy się z jakąś emocją. A może to fragment czegoś i trzeba dorysować resztę. Po zakończonej pracy wspólnie omówiliśmy swoje sznurkowe obrazki-historie, a prace wywiesiliśmy na szkolnym korytarzu. W drugiej części zajęć wykorzystaliśmy sznurek do ozdobienia słoiczków, które mogą być prezentem dla bliskiej osoby.
Zajęcia o ,, Sznurkowej  historii” pozwoliły na pewno naszym małym kuracjuszom choć na chwilę zapomnieć o swoich zmartwieniach,  pozwoliły też zrozumieć co to wrażliwość i współodczuwanie, bo nie sposób było nie przeżyć losów sznurka, jego podróży, obaw, nadziei i radości.

Koordynatorzy: W. Wzięch, A. Chmielewska, A. Cypko
Tekst i zdjęcia: W. Wzięch