,, Potyczki z językiem" - cykl imprez w ramach obchodów MDJO

Jesteś tu: » Aktualności » ,, Potyczki z językiem" - cykl imprez w ramach obchodów MDJO

,, Potyczki z językiem" - cykl imprez w ramach obchodów MDJO

Już kolejny raz w naszej szkole świętujemy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.

W tym roku klasy 7-8 SP oraz III gimnazjum aktywnie włączyły się do realizacji projektu. Składał się on z dwóch części. Pierwsza to warsztaty poprowadzone przez ucznia  I LO- Adriana Pacuszkę. W czasie zajęć „młodzi kuracjusze” obejrzeli prezentację: „Jakim językiem mówimy? Skąd on się wziął”, zagrali w gry integracyjne. Podstawowym ich celem była dbałość o poprawność językową.  Największym powodzeniem cieszyła się gra improwizacyjna „Pytania”.

Druga część obchodów to udział w projekcie na platformie eTwinning: „Wykopaliska słów, czyli na tropie zapomnianych wyrazów”.  Skierowany był on do placówek z całej Polski. Z 8 zadań trzeba było wybrać minimum 3 i przeprowadzić je w czasie zajęć z uczniami. Tematyka bardzo zainteresowała uczestników. Wielu z nich nawet nie słyszało o „Słowniku wyrazów zapomnianych”. Wszystkie działania poszerzyły zasób słownictwa uczniów. Rozwiązywaliśmy krzyżówki, wyszukiwaliśmy słowa ukryte w wykreślankach, tworzyliśmy chmury wyrazowe z synonimami wyrazu „fajny”. Nagle okazało się, że można zastąpić go tyloma innymi określeniami. Dla niektórych to było szokujące… Przebojem stało się trimino z zapomnianymi zawodami oraz koło fortuny z listą cech charakteru, które są rzadko używane. Poprzez zabawę uczniowie bogacili swój zasób słownictwa. Kolejny raz okazało się, że: „Zabawa jest nauką, nauka zabawą. Im więcej zabawy, tym więcej nauki.”(Glenn Doman).

Koordynacja, tekst i zdjęcia: A. Kwaśniewska
Wprowadziła: W. Wzięch