,,Jeżycjada"

Jesteś tu: » Aktualności » ,,Jeżycjada"

,,Jeżycjada"

W dniach od 25 do 29 marca uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Ciechocinku wzięli udział w  trzeciej edycji OGÓLNOPOLSKIEGO CZYTANIA JEŻYCJADY ® MAŁGORZATY MUSIEROWICZ.

Cykl zajęć zorganizowały nauczycielki historii- Agnieszka Andryszewska i języka polskiego- Arleta Kwaśniewska. Uczestnikami byli uczniowie klas VI i VII. Zajęcia zostały zorganizowane w ramach sesji biblioterapeutycznej. Głównym celem działań było przede wszystkim propagowanie czytelnictwa i książek Małgorzaty Musierowicz. Jednak dużą uwagę  skupiłyśmy również na tym, aby zajęcia pomogły pokonać problemy, podać wzorce zachowań, wzmocnić poczucie własnej wartości, zmniejszyć stres, lęk, wzmóc motywację do uczenia się oraz zintegrować zespół uczniowski.

Spotkania odbyły się w kliku etapach. Na początku uczniowie zostali zapoznani z sylwetką Małgorzaty Musierowicz. Podczas prezentacji multimedialnej i krótkiego wykładu, Pani Arleta Kwaśniewska przedstawiła życie i twórczość pisarki. Wielu  z nich nie znało zupełnie tej autorki.

W cyklu spotkań odbył się także seans filmowy. Uczestnicy sesji biblioterapeutycznej obejrzeli „Kłamczuchę”, która stała się inspiracją do dyskusji o tym jak daleko można  posunąć się w dążeniu do realizacji swoich marzeń oraz nad tym czy istnieją wartości ponadczasowe, którymi należy się w życiu kierować.

Kolejnym etapem projektu było wspólne czytanie  fragmentów utworu „ Szósta klepka”. Pani Agnieszka Andryszewska przeczytała uczniom wybrane części powieści. Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem wysłuchali, a potem wzięli udział w dyskusji: „ Jak cię widzą, tak cię piszą”. Ze względu na specyfikę placówki jest to temat niezwykle ważny. Wzajemna akceptacja, tolerancja i poszanowanie godności własnej i drugiego człowieka daje gwarancję udanego pobytu i procesu leczenia oraz umożliwia odniesienie sukcesu.

Kolejnym etapem było przygotowanie krótkich scenek dramowych dotyczących tolerancji, empatii i odrzucenia przez grupę rówieśniczą.

Treść książki stała się również punktem wyjścia do przygotowania przez uczniów plakatów promujących akcję Jeżycjady.

Sesja biblioterapeutyczna spotkała się z dużym zainteresowaniem uczniów. Jeżycjada zagościła w naszej szkole po raz pierwszy, ale nie ostatni.  Mamy nadzieję, że uczniowie sięgną po książki Małgorzaty Musierowicz oraz przełamią własne słabości, lęki, wzmocnią swoją motywację do nauki.

Koordynatorzy: A. Andryszewska, A. Kwaśniewska
Tekst i zdjęcia: A. Andryszewska, A. Kwaśniewska