Nowele polskie, lekturą Narodowego Czytania 2019

Jesteś tu: » Aktualności » Nowele polskie, lekturą Narodowego Czytania 2019

Nowele polskie, lekturą Narodowego Czytania 2019

Nasza szkoła już po raz kolejny bierze udział w Narodowym Czytaniu – polskiej akcji społecznej, której głównym celem jest popularyzacja czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami literatury polskiej.

Podczas tegorocznej, ósmej odsłony akcji Narodowe Czytanie, Para Prezydencka zaproponowała do czytania Nowele Polskie. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru ośmiu, z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.

Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie to: Dobra pani  Elizy Orzeszkowej, Dym Marii Konopnickiej, Katarynka Bolesława Prusa, Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulza, Orka Władysława Stanisława Reymonta, Rozdziobią nas kruki, wrony… Stefana Żeromskiego, Sachem Henryka Sienkiewicza i Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryka Rzewuskiego.

„Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii” - napisał w specjalnym liście Prezydent RP .

Nasz wybór to „Katarynka” Bolesława Prusa – przepiękna nowela o wrażliwości na drugiego człowieka, historia, która uczy, by dostrzegać potrzeby innych i starać się im pomagać.

Uczniowie naszej szkoły, biorący aktywny udział w czytaniu wybranych fragmentów „Katarynki”, znakomicie wywiązali się z zadania. Mistrzostwem interpretacji tekstu wykazała się pani Krystyna Ołtarzewska, emerytowana nauczycielka naszej szkoły, która była gościem honorowym spotkania oraz pani Ewa Wiśniewska – kierownik wychowania.

Czytaniu towarzyszył pokaz grafik w formie prezentacji multimedialnej, obrazujących treść noweli, co wzbogaciło przekaz.

Serdecznie dziękujemy za wspólne Narodowe Czytanie 2019.

Koordynacja: R. Aleksandrowicz, A. Vogel.

Zdjęcia: M. Rymar-Rudzińska.