Podsumowanie - Lekcja historii

Jesteś tu: » Aktualności » Podsumowanie - Lekcja historii

Podsumowanie - Lekcja historii

Dnia 14 maja 2013 roku, w naszej szkole odbyła się I edycja "Żywej" lekcji historii pt: "Żyli prawem wilka - Tropem historii Żołnierzy Wyklętych". Poniżej przedstawiamy szeroką relację z tej lekcji, która stanowi zarazem jej podsumowanie.

Wśród zaproszonych gości, którzy wygłosili swoje wykłady w postaci harcerskiej gawędy, byli Pan prof. dr hab. Wojciech Polak z UMK w Toruniu, oraz zastępujący Pana dr Zbigniewa Girzyńskiego, asystent Pan Karol M. Wojtasik.

W „żywej” lekcji historii uczestniczyli również inni, zaproszeni przez nas goście, wśród których znaleźli się m.in. Pan Jerzy Sobierajski – Wiceprzewodniczący Towarzystwa Przyjaciół Ciechocinka, były nauczyciel historii w naszej szkole Pan Marek Sylwestrzak, oraz całe grono pedagogiczne.

Pierwszy panel „żywej” lekcji historii został przeznaczony na wykłady w postaci gawędy harcerskiej. Jako pierwszy swoją gawędę zaprezentował Pan prof. Wojciech Polak, który w niezwykle przystępny i bardzo ciekawy dla ucznia sposób zaprezentował losy „Żołnierzy Wyklętych” od rozpoczęcia działań wojennych w 1939 r. z hitlerowskimi Niemcami, po walki z okupantem sowieckim, które trwały do roku 1963, kiedy to został zastrzelony ostatni żołnierz walczącego, polskiego podziemia, sierżant Józef Franczak ps. „Lalek”.

Druga część gawędy zaprezentowana została przez Pana Karola M. Wojtasika i była w całości poświęcona niezwykle barwnej postaci rotmistrza Witolda Pileckiego. Pan Karol, w bardzo ciekawy sposób naświetlił uczniom bohaterską postać Witolda Pileckiego, którego czyny dogłębnie świadczą o ogromnej miłości jaką darzył swoją ojczyznę – Polskę.

Kolejnym panelem „żywej” lekcji historii, była gra ‘Tropem Wilczym”, przeznaczona dla uczniów klasy VI szkoły podstawowej oraz dla uczniów I i II klasy gimnazjum. W grze uczestniczyło pięć drużyn trzyosobowych. Po niezwykle zaciętej walce, oraz zmiennych kolejach losu podczas trwania gry, ostatecznie wyłoniliśmy zwyciężczynie.

Laureatki, które zajęły pierwsze miejsce otrzymały w nagrodę m.in. trzy koszulki z serii „Żołnierze Wyklęci”

ufundowane przez firmę SURGE POLONIA.

Tuż po zakończeniu gry przez uczniów klas starszych, swoją wiedzą na temat „Żołnierzy Wyklętych” wykazali się młodsi przedstawiciele klasy IV oraz V szkoły podstawowej. Gra zatytułowana „Tropem Młodych Wilków” przyniosła uczniom sporą dawkę emocji, zmiennych kolei losu oraz wielu niespodziewanych atrakcji, które ostatecznie doprowadziły do wyłonienia zwycięzcy.

Zwyciężczynią okazała się Gabriela Lewandowska z kl. IV szkoły podstawowej, która jako pierwsza dotarła do pola oznaczonego słowem META i jednocześnie odpowiedziała poprawnie na zadane jej przez eksperta, Pana prof. Wojciecha Polaka pytanie. W nagrodę, za zajęcie pierwszego miejsca otrzymała koszulkę ufundowaną przez FUNDACJĘ NIEPODLEGŁOŚCI z LUBLINA, oraz wiele innych bardzo atrakcyjnych nagród rzeczowych.

Trzeci panel lekcji był poświęcony na konkurs plastyczny pt: „Żołnierze Wyklęci – ponadczasowi bohaterowie czy współcześni herosi?” W ramach tego konkursu wszyscy pozostali uczniowie, którzy wyrazili chęć uczestnictwa w nim, mieli za zadanie stworzyć plastyczny portret, który nawiązywał by do losów „Żołnierzy Wyklętych” oraz do wszelkich wartości jakimi się kierowali tj. Bóg, Honor, Ojczyzna, Wolność, Niepodległość.

Ostatecznie powstało 21 niezwykle ciekawych prac plastycznych , które zostały nagrodzone. Z pośród 21 prac, eksperci na czele z Panem prof. Wojciechem Polakiem i Panem Karolem Wojtasikiem wybrali 6 portretów, których autorzy zostali szczególnie wyróżnieni. Autorka pracy, która została wyróżniona 1 miejscem, w nagrodę otrzymała bluzę z kapturem pochodzącą z serii ‘Żołnierze Wyklęci”, a ufundowaną przez firmę SURGE POLONIA. Pozostałe 5 kolejnych osób, w nagrodę otrzymało koszulki ufundowane przez FUNDACJĘ NIEPODLEGŁOŚCI z LUBLINA oraz wiele bardzo cennych nagród rzeczowych, wśród których znalazły się książki „Od niepodległości do niepodległości”, specjalne wydanie pisma historyczno-społecznego KWARTA o „Żołnierzach Wyklętych” wraz z filmem na dvd, „Patriotyzm dnia dzisiejszego”, „Wyklęci”, „5 wileńska brygada mjr Zygmunta Szendzielarza, ps. Łupaszko”, a także kalendarze, smycze, torby, a także albumy CD z muzyką patriotyczną rapera TADEK FIRMA.

I edycja „żywej” lekcji historii zatytułowanej „Żyli prawem wilka – Tropem historii Żołnierzy Wyklętych”, zakończyła się serdecznymi podziękowaniami złożonymi na ręce naszych znakomitych gości, przez Panią dyrektor mgr Ewę Gizę.

To była wspaniała „żywa” lekcja historii, dla wszystkich biorących w niej udział uczniów, z ogromną dawką wiedzy na temat „Żołnierzy Wyklętych” -

Naszych Wielkich Historycznych / Współczesnych BOHATERÓW.

Opracował: mgr Kamil Studziński - nauczyciel historii