Lekcje historii współczesnej z Instytutem Pamięci Narodowej

Jesteś tu: » Aktualności » Lekcje historii współczesnej z Instytutem Pamięci Narodowej

Lekcje historii współczesnej z Instytutem Pamięci Narodowej

W dniu dzisiejszym w naszej szkole odbyły się jednocześnie dwie lekcje historii przeprowadzone przez pracowników Instytutu Pamięci Narodowej z Bydgoszczy. Uczniowie klas III,IV,V i VI szkoły podstawowej wzięli udział w "żywej" lekcji historii pt: "Z flagą narodową przez najnowszą historię Polski", natomiast uczniowie klas I,II i III gimnazjum uczestniczyli w lekcji zatytułowanej: "W samo południe - wybory 4 czerwca 1989 roku"

Poniżej znajdą państwo pełną relację z dzisiejszych lekcji wraz z załączonymi zdjęciami.

W dniu dzisiejszym (12 czerwca 2013 r.) w naszej szkole odbyły się jednocześnie dwie lekcje historii, które zostały przeprowadzone przez zaproszonych przez nas gości z Instytutu Pamięci Narodowej z Bydgoszczy. Zajęcia zostały podzielone na dwie grupy uczniów. Uczniowie klas młodszych (III,IV,V,VI szkoły podstawowej) wzięli udział w lekcji poświęconej polskim barwom narodowym w ujęciu współczesnej historii naszego państwa. Dzieci miały możliwość zapoznania się z informacjami na temat tego, kiedy i w jakich okolicznościach używa się barw narodowych oraz jakie symbole narodowe nierozerwalnie są związane z naszą państwowością. Pracownik IPN przy wykorzystaniu prezentacji multimedialnych, oprowadził również naszych uczniów po najróżniejszych zagadnieniach związanych z najnowszą historią Polski. W drugiej części lekcji, uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w grze edukacyjnej pt: "Wszystkie flagi świata". Najbardziej aktywni uczniowie, oraz ci którzy zajęli pierwsze miejsca podczas gry, otrzymali upominki ufundowane przez IPN.

Uczniowie klas gimnazjalnych uczestniczyli w lekcji poświęconej wydarzeniom z dnia 4 czerwca 1989 roku. Pracownik IPN, Pan Tomasz Cernan"oprowadził" uczniów po historii państwa Polskiego od czasów, gdy Królestwo Obojga Narodów było jednym z największych i najpotężniejszych państw w Europie, poprzez czasy rozbiorów, powstań- listopadowego, styczniowego, roku 1918 i odzyskania niepodległości, okupacji niemieckiej, czasów komunistycznych, aż po pierwsze, wolne wybory parlamentarne 4 czerwca 1989 roku. Dzięki prezentacji multimedialnej oraz metodom aktywizacyjnym, uczniowie mieli możliwość poczuć i zrozumieć atmosferę lat ucisku, zniewolenia i podporządkowania totalitarnemu państwu radzieckiemu, a także zapoznać się z walką Polaków o w pełni wolną, niepodległą i suwerenną Polskę. W drugiej części lekcji, uczniowie obejrzeli film, który w bardzo obrazowy sposób przedstawił lata walki Polaków z komunizmem i sowietyzacją państwa polskiego oraz dążeniem do odzyskania niepodległości. Na koniec najbardziej aktywni uczniowie zostali wynagrodzeni upominkami przygotowanymi przez IPN.

W czasie, gdy uczniowie klas podstawowych i gimnazjalnych uczestniczyli w lekcjach prowadzonych przez pracowników IPN z Bydgoszczy, uczniowie klasy I i II szkoły podstawowej brali czynny  i bardzo aktywny udział w lekcjach przygotowanych przez ich nauczycieli. Lekcje te były w całości poświęcone barwom oraz symbolom narodowym Polski. Dzieci wykonywały prace plastyczne oraz brały udział w grach edukacyjnych związanych z symbolami narodowymi Polski.

Dzisiejsze lekcje były wyjątkowym wydarzeniem w życiu szkoły. Uczniowie mieli okazję poznać pracowników Instytutu Pamięci Narodowej, uczestniczyli w niezwykle ciekawych lekcjach, podczas których poszerzyli swoją wiedzę oraz mogli ugruntować tą już posiadaną wcześniej. Gra edukacyjna oraz film, były świetnym podsumowaniem każdej z lekcji, dając możliwość aktywnego i twórczego uczestnictwa w nich.

Opracował: Kamil Studziński