Warsztaty upamiętniające 150 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego

Jesteś tu: » Aktualności » Warsztaty upamiętniające 150 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego

Warsztaty upamiętniające 150 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego

W dniach 23-27 września 2013r. w Zespole Szkół Uzdrowiskowych nr 1 w Ciechocinku, odbyły się warsztaty upamiętniające 150 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Warsztaty te odbyły się w ramach ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez Kancelarię Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Przez pięć dni uczniowie klas gimnazjalnych i szkoły podstawowej mieli okazję bliższego zapoznania się z wydarzeniami związanymi z jednym z największych i zarazem najkrwawszych zrywów niepodległościowych w historii państwa polskiego.

Swoją wiedzę pogłębiali na warsztatach z historii, języka polskiego, muzyki oraz plastyki i techniki. Na  lekcjach zajęć komputerowych uczniowie klas IV-VI wyszukiwali w Internecie informacje dotyczące tego ważnego wydarzenia.

Warsztaty historyczne umożliwiły uczniom zapoznanie się z wydarzeniami powstania jakie rozegrały się na terenie Kujaw. Dzięki temu dzieci, które przybyły do Ciechocinka z różnych stron naszego kraju, miały niepowtarzalną okazję poznać lokalną historię tych wydarzeń. Podczas warsztatów z języka polskiego uczniowie obejrzeli film Juliusza Machulskiego pt: „ Szwadron”, oraz poznali dzieła literackie, które nawiązują do wydarzeń z 1863-1864 roku.

Z kolei w środę oraz w czwartek odbyły się warsztaty muzyczne, które zaowocowały stworzeniem niezwykle podniosłego oraz patriotycznego utworu muzycznego, wykonanego przez uczniów w rytmach muzyki hip-hop. W czwartek odbyły się warsztaty plastyczne, na których uczniowie wykonali patriotyczny plakat – puzzle, który ozdobił jedną z tablic przeznaczonych na gazetkę znajdującą się na holu szkoły. Dodatkowo przez cały tydzień uczniowie klas gimnazjalnych uczestniczyli w grze edukacyjnej zatytułowanej: „Poszukiwanie Konwencji Alvenslebena”.

W ramach tej gry, każdego dnia poszczególne klasy miały za zadanie rozwiązanie zagadek historycznych, związanych z Powstaniem Styczniowym, które przybliżały je do ostatecznego sukcesu w postaci odnalezionej kopii Konwencji Alvenslebena. W piątkowe popołudnie szkoła wzięła udział w krótkiej uroczystości zorganizowanej pod pomnikiem Romualda Traugutta podczas, której zostały złożone kwiaty, zapalono znicz oraz uczczono minutą ciszy pamięć wszystkich poległych powstańców. Na koniec pięciodniowych warsztatów, odbył się apel, w czasie którego rozdano nagrody oraz dyplomy wszystkim uczniom, którzy uczestniczyli w grze edukacyjnej oraz wyróżnili się podczas zorganizowanych lekcji upamiętniających 150 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego.”

O warsztatach, które odbyły się na terenie naszej szkoły napisała Gazeta Pomorska. Poniżej zamieszczamy link do elektronicznej wersji artykułu. Artykuł w wersji papierowej pojawi się na łamach Gazety Pomorskiej we wtorek 1 października lub w środę 2 października.

link: http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20130928/INNEMIASTA05/130929325