Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Jesteś tu: » Aktualności » Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Biblioteki szkolne na całym świecie obchodzą w październiku Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Akcję zainicjowano w 1999 roku. Święto zostało ustanowione przez International Association of School Librarianship- IASL (Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego).

Tegoroczne hasło obchodów to: „Biblioteki szkolne –bramy do życia”.

W Zespole Szkół Uzdrowiskowych nr 1 w Ciechocinku również zorganizowaliśmy to święto. Podczas całego turnusu uczniowie wszystkich etapów edukacyjnych uczestniczyli w lekcjach bibliotecznych. Młodzież gimnazjalna oraz dzieci ze szkoły podstawowej wykonywali przy użyciu różnych programów komputerowych: plakat, ogłoszenie, prezentacje, mające na celu promowanie czytelnictwa. Uczniowie  klas

0-3 zostali zaproszeni do biblioteki szkolnej wg harmonogramu. Na zajęciach dzieci zapoznały się z funkcjonowaniem biblioteki szkolnej, wybierały książki, których fragmenty czytał im  nauczyciel bibliotekarz, a następnie wykonywały ilustracje ulubionych postaci z bajek.

W ramach współpracy nauczyciela języka polskiego z nauczycielem bibliotekarzem,

uczeń klasy II B gimnazjum Grzegorz Hińczewski przygotował i przedstawił na lekcji języka polskiego  prezentację multimedialną pt. „Tragedia antyczna”.

Podsumowaniem obchodów Święta Bibliotek Szkolnych był uroczysty apel przygotowany przez  Samorząd Uczniowski pod kierunkiem nauczyciela bibliotekarza  p. Beaty Skolasińskiej - Borowickiej i  nauczyciela  języka polskiego p. Arlety Kwaśniewskiej.

Uczniowie zaprezentowali montaż dotyczący roli książki w dziejach ludzkości.

Program został wzbogacony prezentacjami multimedialnymi przygotowanymi przez uczniów gimnazjum pod kierunkiem p. Beaty Skolasińskiej- Borowickiej. Uczniowie klas czwartej i piątej wykonali piosenki do wierszy Jana Brzechwy. Oprawę muzyczną przygotowała p. Elżbieta Zgórska.

Program został owacyjnie przyjęty przez społeczność naszej szkoły.