Światowe Dni Origami

Jesteś tu: » Aktualności » Światowe Dni Origami

Światowe Dni Origami

Światowe Dni Origami to wspólne święto miłośników origami zapoczątkowane przez amerykańskich origamistów w celu upamiętnienia popularyzatorki origami Lilian Oppenheimer. Początkowo było jednodniowe i wiązało się z datą urodzin założycielki Origami USA oraz  British Origami Society. Obecnie obchody trwają kilkanaście dni do 11 listopada, który w Japonii przypomina o idei pokoju jako ważnej wartości dla wszystkich ludzi.

W obchodach Światowych Dni Origami 2013 r. w Zespole Szkół Uzdrowiskowych nr 1 w Ciechocinku wzięli udział uczniowie wszystkich etapów edukacyjnych przebywający w naszej placówce na turnusie leczniczym w październiku i listopadzie.

Nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej p. mgr A. Cypko, p. mgr W. Wzięch, p. mgr A.Chmielewska, p. mgr L.Tołłodziecka, p. mgr K.Serocka zorganizowały zajęcia podczas, których uczniowie wykonali prace techniką origami płaskie z kółek. Mali pacjenci otrzymali również prace origami wykonane przez starszych kolegów: żuraw ruszający skrzydłami i skaczącą żabkę.

W klasach IV-VI szkoły podstawowej oraz gimnazjum w ramach lekcji plastyki, zajęć technicznych oraz godzin dodatkowych realizowanych z KN zajęcia origami zorganizowała p. mgr E.Zagórska oraz p. mgr L.Grzyb. Uczniowie zapoznani zostali z ideą organizowania święta origami, poznali legendę „1000 żurawi”, książki origami oraz zasady składania papieru. Nauczyli się składać wybrane formy origami klasycznego oraz modułowego. Największą radość sprawiła uczniom nauka takich form  jak: żuraw ruszający skrzydłami, skacząca żabka, kurka znosząca jajko, dmuchany diabełek, cyrkowy konik oraz  formy origami modułowego np. łabędź oraz mikołaj. Zajęciom towarzyszyła atmosfera wyciszenia, spokoju i zaangażowania. Wiele prac zwłaszcza pracochłonnego origami modułowego powstało z intencją obdarowania osoby bliskiej mamy, babci, siostry.

Do obchodów Światowych Dni Origami włączyli się również wychowawcy: p. mgr E.Brzezicka, p. mgr I.Czerwińska, p. mgr K.Nawrocka. Dzieci wykonały prace techniką origami płaskie z kółek oraz formy klasyczne m.in. pingwin, pudełko, rybki oraz elementy dekoracji świetlicy.

Podczas ciekawych, wartościowych zajęć uczniowie podczas pobytu w naszej placówce mieli okazję ujawnić i rozwinąć swoje zainteresowania. Relacja wraz z dokumentacją fotograficzną zostanie przesłana do Polskiego Centrum Origami, które od kilku lat propaguje organizowanie obchodów Światowych Dni Origami w naszym kraju.

Opracowała: Elzbieta Zagórska

Zdjęcia: Wioletta Wzięch, Elżbieta Zagórska