Projekt Święta

Jesteś tu: » Aktualności » Projekt Święta

Projekt Święta

„Są święta w naszym kalendarzu

najdroższe i najbliższe

bo wywołują falę marzeń

najczulszych i najmilszych…”

(K. Chojecka- Ten nastrój)

„Jest taki dzień…”

Tradycje Świąt Bożego Narodzenia w różnych  regionach Polski.

Święta Bożego Narodzenia są dla wszystkich ogromnym przeżyciem. Szczególnie dla dzieci i młodzieży jest to najpiękniejszy okres w roku. Wówczas to atmosfera baśni urzeczywistnia się na parę godzin, w blasku kolorowych światełek choinki, pod którą czekają na każdego drobne prezenty.

Najbardziej jednak cieszy wszystkich okres przygotowań i oczekiwań, który rozpoczyna się już od początku grudnia. Postanowiłam zaproponować uczniom klas gimnazjalnych udział w projekcie dotyczącym tradycji  ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA.

W dniach 17-18.12. 2013 roku w czasie lekcji języka polskiego odbyły się prezentacje projektów. Wszystkie prace były niezwykle interesujące i barwne. Każdy włożył wiele serca i wysiłku w przygotowanie swoich arcydzieł. Dzięki wystąpieniom uczniów mogliśmy dowiedzieć się jak obchodzi się święta w całej Polsce. Prezentacja  Julii Ryglewskiej z klasy II B przybliżyła nam  zwyczaje świąteczne z różnych regionów świata. Uczennica napisała również piękny wiersz pt.: ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA NA KRAŃCACH ŚWIATA

Mimo, że tyle dzieli nas,

Odległość, język i kultura.

To w ten magiczny jeden dzień,

Każdy po śniegu butami szura.

We wszystkich czterech stronach świata,

Australia, Indie czy Kanada,

Wszyscy sobie wybaczają

I przy stole zasiadają.

A prezenty

Pod choinką, drzewkiem mango, bananowcem,

A na stole

Baranina, tort, karp lub bezkręgowce.

Bo nie ważna jest kultura,

Czy tradycja tak odmienna,

Ważne jest, że w każde święta

Jeden człowiek o drugim pamięta.

A więc Chińczyk, Polak, Australijczyk

Tobie tu życzenia składa,

Toleruj innych

I każdemu serce dawaj.

Projekt wprowadził uczniów w magiczną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Każdy mógł poczuć ciepło tych niepowtarzalnych chwil.

Opracowała: Arleta Kwaśniewska

Zdjęcia: Arleta Kwaśniewska