102 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

W tym roku obchodzimy 102 rocznicę odzyskania przez państwo polskie niepodległości. W ramach tych obchodów dzieci z obecnego turnusu przygotowały montaż słowno-muzyczny przybliżający trudną historię naszego kraju, które 123 lata walczyło o upragnioną wolność. Dzień wcześniej, 10 listopada, dzieci z naszej szkoły wzięły udział w zajęciach wychowawczych, na których zgłębiły wiedzę w tematyce związanej z historią walki o niepodległość Polski.

 

Dziś 102. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę

Grafika przedstawiająca barwy Polski z umieszczonym na białej części napisem 11 listopada, a na czerwonej Narodowe Święto Niepodległości

 

10 listopada dzieci wzięły udział w cyklu zajęć wychowawczo-historycznych, podczas któych zapoznały się ze szczegółową wiedzą na temat historii walki o powrót państwa polskiego na mapy Europy i świata. Dzieci obejrzały kilka krótkich filmów ukazujących wspomnianą walkę, oraz uczestniczyły w quizach i zabawach, które miały za zadanie nie tylko przybliżyć im wiedzę historyczną z tego okresu, ale przede wszystkim zrozumieć czym jest wolność i niepodległość? Jak cenne są to wartości i jak ważne dla każdego człowieka, obojętnie w jakim kraju żyje, jakiego pochodzenia czy narodowości jest.

"... Tamte dni to pożółke, ale bezcenne karty historii pisanej sercem.

Karty stare, ale żywe, bo nie można o nich zapomnieć,

bo to one stworzyły dzisiejszą radość

kolorem swych wspomnień zabarwiły

teraźniejszość,

odsłoniły słońce z chmur, zostawiły blask tamtych dni.

Sprawiły, że Polska znów stała się Polską ..."

          Narodowe Święto Niepodległości - polskie święto narodowe, obchodzone co roku 11 listopada, na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku po 123 latach rozbiorów. Nasza szkoła również podkreśliła rangę tego święta. W tym uroczystym dniu podobnie jak w poprzednich latach odbyła się akademia upamiętniająca rocznicę odzyskania niepodległości. Na zakończenie miało miejsce wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, co było wyrazem szacunku dla tych wielkich, często bezimiennych bohaterów "... naszym hołdem składanym w postaci pamięci czasu minionego..." .

Koordynatorzy: wychowawcy SZPZW

Tekst: K. Studziński, M. Rymar-Rudzińska

Zdjęcia: K. Studziński, R. Aleksandrowicz