Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa, czyli Dzień Kolorowej Skarpetki.

Światowy Dzień Zespołu Downa, święto obchodzone corocznie 21 marca z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, ustanowione w 2005 roku, od 2012 roku pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych. Data obchodów nie jest przypadkowa – dzień 21 marca patronuje rozpoczynającej się wiośnie i narodzinom ludzi niezwykłych, data wiąże się również z istotą wady genetycznej – trisomią 21 chromosomu. Z tej okazji na całym świecie odbywają się imprezy, których celem jest zwiększanie świadomości społecznej dotyczącej zespołu Downa, propagowanie praw i dobra ludzi z tą wadą genetyczną oraz integracja z nimi.

W naszej szkole również obchodziliśmy Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa, czyli Dzień Kolorowej Skarpetki. Uczniowie  wzięli udział w zajęciach na ten temat , oglądali filmy  oraz kolorowali  na kartce  skarpetki. W klasach I – III EW przeczytaliśmy bajkę terapeutyczną pt. ,, Historia znikających ciasteczek ”, która była punktem wyjścia do dyskusji. Duża liczba dzieci, młodzieży, a nawet nauczycieli założyła w tym dniu różnokolorowe skarpetki na znak solidarności z tymi osobami. Szkołę udekorowano papierowymi skarpetkami, pięknie przygotowanymi przez uczniów oraz informacjami na tablicy o cechach charakterystycznych zespołu Downa.

21 marca wszyscy dołączyliśmy do Zespołu Kolorowych Skarpetek, wspierając osoby z trisomią. Ta akcja miała na celu przełamanie stereotypów związanych z tą wadą genetyczną.

Tekst , zdjęcia i koordynacja M. Rymar – Rudzińska

we współpracy z kierownik wychowania : M. Szwajkowską,