Światowy Dzień Wody

W dniu 22 marca obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Wody w klasach I – III EW. Światowy Dzień Wody został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1992 roku. Powodem ustanowienia święta był fakt, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody.

Ta ogólnoświatowa akcja ma zwrócić uwagę ludzi na niewielkie zasoby wody pitnej, które posiadamy i, co za tym idzie, konieczność dbania o nie. Nasze dzieci również przyłączyły się do tego świętowania. Badały i poznawały różne właściwości wody: smak, zapach, kolor. Degustowały nawet naszą lokalną wodę uzdrowiskową ,, Krystynkę’’, która akurat w tym dniu obchodziła swoje 120 – lecie. Potem miała miejsce zabawa w ,, Kalambury ‘’ , dzieci zgadywały do czego jest potrzebna nam woda. Obejrzeliśmy filmik do wiersza Jana Brzechwy  pt.,, Żaba ‘’, o żabce, która bez wody wysuszyła się na proszek.  Wiersz był punktem wyjścia do dyskusji na temat roli i znaczenia wody w kontekście zdrowego odżywiania, w ramach zajęć edukacyjnych Szkoły Promującej Zdrowie .  Rozmawialiśmy też o tym skąd bierze się woda i jak można ją oszczędzać. Następnie uczniowie tworzyli wodne stworki - ,,Wodolubki”, wykorzystując różne techniki plastyczne. Były to ciekawe i inspirujące zajęcia.

Koordynator SzPZ : M. Szwajkowska

Prowadzenie zajęć : M. Rymar – Rudzińska, O. Wojciechowska