22 maja - Europejski Dzień Walki z Otyłością

Europejski Dzień Walki z Otyłością obchodzony jest od 2010 roku z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Europejskiej Konferencji Ministerialnej w sprawie Walki z Otyłością. Ma on na celu zwrócenie uwagi na problem nadwagi i otyłości oraz zwiększenie świadomości społecznej na temat prawidłowego odżywiania i jego wpływu na zdrowie i samopoczucie człowieka.

Otyłość jest jedną z chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Co drugi Polak ma nadwagę, a co piąty zmaga się już z otyłością. Problem ten coraz częściej dotyczy nie tylko osób dorosłych, ale również dzieci i młodzieży. Polskie dzieci zaliczane są od kilku lat do najszybciej tyjących w Europie.

Problem jest poważny, ale sam się nie rozwiąże, jeśli  nie podejmie się trudu pracy nad sobą. Stąd propagowanie  działań profilaktycznych, będące  wyrazem  troski o zdrowie naszych uczniów. W Zespole Szkół nr 1 w Ciechocinku odbył się cykl zajęć edukacyjno-wychowawczych, mających na celu poszerzenie wiedzy na temat zdrowego stylu życia. Uczniowie mieli okazję porozmawiać o negatywnych skutkach otyłości, o tym jak zapobiegać nadmiernym kilogramom i jak racjonalnie się odżywiać. Wzięli udział w konkursie wiedzy o zdrowym ożywianiu oraz wykonali plakaty pokazujące, że warto  zawalczyć o własne zdrowie. W podsumowaniu zajęć odbyła się projekcja filmu edukacyjnego pt. „Co dzieje się z Twoim ciałem gdy trochę przytyjesz”.

Koordynator – M. Szwajkowska

Prowadzenie zajęć – Specjalny Zespół Pozalekcyjnych Zajęć Wychowawczych