Narodowe czytanie 2022

Narodowe Czytanie to polska akcja społeczna, której głównym celem jest popularyzacja czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury.

W 2022 roku miała miejsce 11. edycja Narodowego Czytania. Z tej okazji Prezydent RP Andrzej Duda z Małżonką tradycyjnie skierowali przesłanie, zachęcające do współtworzenia akcji. Tegoroczną lekturą były Ballady i romanse Adama Mickiewicza.

Ballady i romanse zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu Poezyj Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce i stał się literackim wydarzeniem, wzbudzającym wielki entuzjazm wśród miłośników literatury narodowej. Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony w 2022 roku z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru.

Nasza szkoła już po raz kolejny wzięła udział w Narodowym Czytaniu, a wybrany przez nas utwór to Pani Twardowska – ballada nawiązująca do legendy o polskim szlachcicu, który zaprzedał duszę diabłu w zamian za magiczne zdolności. Utwór, utrzymany w żartobliwym tonie, przedstawia dialog pomiędzy diabłem i Twardowskim, który okazuje się sprytnym negocjatorem.

Uczniowie naszej szkoły, biorący aktywny udział w tegorocznej akcji, znakomicie wywiązali się z zadania. Mistrzowską interpretację tekstu wzbogaciła prezentacja multimedialna w formie pokazu grafik, obrazujących treść ballady.

Serdecznie dziękujemy za wspólne Narodowe Czytanie 2022.

Koordynacja: R. Aleksandrowicz, M. Roszak, M. Szwajkowska

Zdjęcia i opis: R. Aleksandrowicz