Zdrowe odżywianie, czyli prawidłowy styl życia

W lipcu na zajęciach ze zdrowego odżywiania jedna z naszych wychowanek -  Zosia, na co dzień uczennica szkoły gastronomicznej, gdzie jednym z przedmiotów jest dietetyka, przygotowała dla całej społeczności sanatoryjnej prezentację pt.

,,  Zdrowe odżywianie, czyli prawidłowy styl życia ”.

Młoda prelegentka opowiedziała na czym polega zdrowe odżywianie, czyli spożywanie różnorodnych produktów, które dostarczają składników odżywczych potrzebnych do zachowania zdrowia, dobrego samopoczucia i energii. Te składniki odżywcze obejmują białko, węglowodany, tłuszcz, wodę, witaminy i minerały. Zosia wyświetlając kolorowe slajdy , opowiedziała po kolei o roli i ich znaczeniu. Podkreślając jak prawidłowe odżywianie jest ważne dla każdego z nas. W połączeniu z aktywnością fizyczną i utrzymaniem zdrowej wagi, zdrowe odżywianie jest doskonałym sposobem na utrzymanie silnego i zdrowego organizmu. Zdrowa dieta, jak przedstawiła Zosia, powinna zapewnić nam odpowiednią ilość energii (kalorii lub kilodżuli) z jedzenia, jest to niezbędne do tego aby utrzymać równowagę energetyczną. Dla grupy uczniów odchudzających się, którzy z uwagą słuchali wykładu, najistotniejsza była informacja, że redukcja masy ciała, to proces zmniejszania tkanki tłuszczowej w organizmie. Dowiedzieli się , że redukcja, jako proces obejmuje zbilansowaną dietę redukcyjną z ujemnym bilansem kalorycznym i trening siłowy lub inną formę aktywności fizycznej. Zosia podkreśliła, że najważniejszy jest bilans energetyczny, czyli  taki, w którym kalorie pobrane z diety są równe kaloriom zużywanym przez organizm, jak zaznaczyła spożywanie większej ilości kalorii niż potrzebujemy przez pewien czas spowoduje u nas przyrost masy ciała. Były to bardzo ciekawe i inspirujące zajęcia.

Koordynatorzy SzPZ :

Szwajkowska