Szkoła promująca zdrowie - Zakładamy ziołowy ogródek

Przyjście wiosny było dla  nas impulsem do założenia ogródka ziołowego na parapecie .  Aktywnie uczestnicząc w tego typu zajęciach dzieci każdego dnia miały możliwość obserwacji zmian zachodzących w roślinach.  Widziały kiełkowanie, wzrost łodyg, liści, zależność wzrostu od podlewania, kierowanie się pędów w stronę światła i jeszcze wiele innych botanicznych ciekawostek.

Uprawa ogródka ziołowego była naturalną okazją do rozmów o zasadach zdrowego żywienia. Przybliżyliśmy wartości odżywcze i lecznicze niektórych ziół. Pogadanka o nadmiarze soli w codziennym jedzeniu, zwłaszcza w gotowych do spożycia produktach, doprowadziła  do wysnucia wniosku, że zioła lub ich mieszanki mogą zastąpić w kuchni sól. Ustaliliśmy ,że przyprawy ziołowe wzbogacają smaki znanych dań i są zdrowe.

Uczniowie chętnie pracowali w zespołach, którym wyznaczono określone zadania. Jedni przygotowywali doniczki, napełniając je odpowiednią ziemią, drudzy oglądali przez lupę nasionka, jeszcze inni wykonywali napisy - nazwy ziół na tabliczkach znamionowych. Pozostało jeszcze założenie ,, Dziennika obserwacji uprawy ziół ” , systematyczne podlewanie i zapisy z obserwacji. Pod koniec turnusu mogliśmy już podziwiać efekty swojej pracy. Za trud pracy włożony w naszą małą uprawę dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy.

Koordynator : M. Szwajkowska

Prowadzenie zajęć : Zespół do Spraw Promocji Zdrowia