Laboratoria przyszłosci

W roku szkolnym 2021/2022 Zespół Szkół Specjalnych nr 1 w Ciechocinku  bierze udział w programie skierowanym do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych Laboratoria Przyszłości. Celem programu jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. Laboratoria Przyszłości zakładają wsparcie wszystkich szkół podstawowych w wykształceniu kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka, matematyka). Inicjatywa powstała we współpracy Ministerstwa Edukacji i Nauki z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

W ramach programu Laboratoria Przyszłości szkoła otrzymała dotację w wysokości 30 000 zł na zakup innowacyjnego wyposażenia technicznego. Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego uchwałą nr XXXIX/546/21 z dnia 20 grudnia 2021 r. dokonał określenia wydatków w planie finansowym Zespołu Szkół Specjalnych nr 1 w Ciechocinku ze środków z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 w kwocie 30 000 zł na zadanie „Laboratoria Przyszłości”. W ramach uzyskanego wsparcia finansowego zakupiono zgodnie z katalogiem MEiN zestaw podstawowy niezbędny do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży. Nowoczesny sprzęt uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwoli uczniom rozwijać swoje zainteresowania w ramach zajęć edukacyjnych oraz pozalekcyjnych zajęć wychowawczych.

W ramach otrzymanej dotacji zakupiono następujący sprzęt:

Pracownia druku 3D Drukarka 3D Skrinter - dzięki niej w łatwy sposób uczniowie wydrukują swoje pierwsze trójwymiarowe modele. Do drukarki 3D  10 x Filamenty PLA oraz Skrimarket - obszerna biblioteka gotowych do wydruku modeli 3D. W Creatorze znajdą odwzorowanie klocków SkriKit i wiele dodatkowych części konstrukcyjnych. Kątownik, śruba, nakrętka to wszystko można dowolnie ze sobą zestawiać w wirtualnym kreatorze konstrukcji zintegrowanym z drukarką 3D. Dzięki 3D Playground uczniowie nauczą się podstaw modelowania w przestrzeni 3D.

Laptop Acer Chromebook to laptop, który został zaprojektowany, aby cała praca przebiegała w chmurze. Oznacza to , że wszystkie pliki, aplikacje, a nawet zawartość pulpitu jest online. Kompaktowy, wytrzymały laptop z 12- calowym dotykowym wyświetlaczem. Pracownia druku  3D  dla nauczycieli oferuje 24 e-kursy z zakresu nowoczesnych technologii, nauczania zdalnego i metodologii STEAM, 86 gotowych scenariuszy lekcji na matematykę, fizykę, przyrodę, geografię, biologię, chemię, technikę, informatykę i nauczanie wczesnoszkolne oraz 86 prezentacji multimedialnych i kart pracy dla uczniów.

Aparat fotograficzny Canon umożliwiający kreatywną pracę typową dla lustrzanki  w przypadku zdjęć i filmów Full HD wraz ze statywem do aparatu i kamery, zestawem oświetleniowym: Lampa SOFTBOX ze statywem i żarówką. W zestawie również Gimbal z plastikowym statywem do aparatu fotograficznego i kamery.To kompaktowy stabilizator daje nowe możliwości twórcom video. Zapewnia rozszerzone możliwości nagrywania.

Mikrofon kierunkowy Saramonic-kompaktowy kierunkowy mikrofon pojemnościowy, który zapewnia doskonałe nagrania dźwiękowe do video.

Mikroport Saramonic Blink-lekki i łatwy w użyciu system mikrofonów bezprzewodowych do lustrzanek cyfrowych, kamer bezusterkowych, kamer video lub urządzeń mobilnych zapewniający szczegółowy, nadający się do emisji dźwięk. Nadajnik przypinany ma świetnie brzmiący wbudowany mikrofon, jest mały i lekki, można go przymocować do koszuli i odzieży.

BeCreo zestaw z mikrokontrolerem to modułowy zestaw do nauki podstaw programowania, elektroniki, mechatroniki i elementów robotyki. Gra oferuje pełen kurs z wyzwaniami o rosnącym stopniu trudności oraz kilkunastoma, podłączanymi jak klocki, modułami elektronicznymi gotowymi do użycia. Kreatywna zabawa, którą ogranicza jedynie wyobraźnia. Moduły elektroniczne w zestawie: Guzik, Czujnik obrotu, Światła LED, Czujnik temperatury, Czujnik światła, Joystick, Głośniczek, Adapter do baterii AA, Serwo, Czujnik odległości. Dołączony kurs stopniowo wprowadza w pełen wachlarz możliwości zestawu.

Stacja lutownicza z funkcją regulacji temperatury i cyfrowym wyświetlaczem LEDowym.

Robot Photon EDU (2 sztuki) przeznaczony dla dzieci w wieku od 3 – 18 lat. Jest zaawansowanym technologicznie robotem edukacyjnym wyposażonym w 10 czujników. Robota można zaprogramować na różne sposoby: wykryje przeszkody, zareaguje na dźwięk, zmiany oświetlenia czy dotyk. W zestawie pakiet scenariuszy i przykładów zajęć pozwalających realizować program przedmiotu informatyka. Robot może zostać wykorzystany do nauki matematyki, fizyki, geografii czy nawet języków obcych. Scenariusze prowadzenia zajęć dostosowane są do odpowiednich etapów kształcenia: przedszkole, klasy 1-3, klasy 4-8.

Laboratorium przyszłości – Instrukcje BHP w szkole i poza nią. Zestaw interaktywnych materiałów przedstawia uczniom najważniejsze instrukcje BHP zapoznające   z zasadami bezpiecznej pracy. W zestawie poza multimedialnymi zasobami znajdują się także duże, atrakcyjne i bogate w treści plansze informacyjne oraz naklejki z oznaczeniami na niebezpieczne urządzenia.

Zakupiony sprzęt będzie wykorzystywany podczas zajęć informatyki, techniki, geografii, fizyki, przyrody, biologii, chemii, matematyki, nauczania wczesnoszkolnego oraz pozalekcyjnych zajęć wychowawczych.

Opracowała- Elżbieta Zagórska

Wprowadził- admin